You are viewing a shared microbase, sign up now for a free account to make your own microbases, and store, copy, analyse and share games.

Sicilian, Richter–Rauzer, 6...e6 Notation: 1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 Nc6 6. Bg5 e6 Guide: http://www.masterchessopen.com/guide-chessmicrobase Back to www.masterchessopen.com All Games are selected from the end position for the opening. Eco Codes can vary due to this.

Show more
#WhiteRatingBlackRatingResultMovesECOTournamentDate
1Alekhine Alexander A (RUS)NN (ITA)0-137 ≣B33
2Koch Robert2200Kupper Patrick (SUI)22921-012 ≣B33It
3Alekhine Alexander A (RUS)Herisse/tolins/hassialis1-025 ≣B33Simultan
4Gumprich Kurt (GER)Richter Kurt (GER)20430-136 ≣B33Ch Berlin
5Alexander HughMortlock A1-020 ≣B33Ch BCF 8 May 1933
6Castillo Larenas Mariano (CHI)Da Silva Rocha A (BRA)0-136 ≣B33It
7Alekhine Alexander A (RUS)Foltys Jan (CZE)1-040 ≣B33It
8Pilnik Hermann (GER)Pasero Pedro0-120 ≣B33Ch Argentina
9Mikulka RTikovsky Augustin (CZE)0-129 ≣B33It
10Romanovsky Peter A (RUS)Botvinnik Mikhail M (RUS)26300-138 ≣B33Ch URS
11Estrin Yakov B (RUS)2450Kamyshov M (RUS)0-124 ≣B33Ch Moscow
12Mnichowicz ECiejka Tadeusz1-040 ≣B33Ch Poland27 Jul 1946
13Keres Paul (EST)2580Bronstein David I (RUS)24320-134 ≣B20Tournament
14Nezhmetdinov Rashit (RUS)2450Suetin Alexei S (RUS)23271-029 ≣B33Ch Russia
15Geller Efim P (RUS)2455Ilivitzki Georgi A (RUS)23801-026 ≣B33Ch URS (1/2 final)
16Geller Efim P (RUS)2455Saigin Vladimir0-137 ≣B33Ch URS (1/2 final)
17Gligoric Svetozar (SRB)2447Foltys Jan (CZE)0-132 ≣B33Match \
18Mross PaulTeschner Rudolf (GER)22951-028 ≣B33Ch Berlin
19Taimanov Mark E (RUS)2386Zhukhovitsky Samuel (RUS)23460-134 ≣B33Ch Leningrad
20Vatnikov Josif E (RUS)2316Rovner Dmitry (RUS)0-136 ≣B20Ch URS (1/2 final)
21Szily Jozsef (HUN)2390Szilagyi Gyorgy (HUN)23700-128 ≣B33Ch Hungary
22Balogh Janos (HUN)Napolitano Mario (ITA)0-135 ≣B33Ch World (corr.)
23Tolush Alexander (RUS)Geller Efim P (RUS)24550-134 ≣B33Ch URS
24Byvshev Vasily Mikhailovich (RUS)Rovner Dmitry (RUS)1-028 ≣B33Ch URS (1/2 final)
25Canal Esteban (PER)2270Rellstab Ludwig Sr (GER)22651-034 ≣B33It
26Platz HansGereben Erno (SUI)23200-140 ≣B33Memorial G.Maroczy
27Sergeant EdwardIsrael H0-128 ≣B33Ch Great Britain
28Platz HansSzily Jozsef (HUN)23901-019 ≣B33Olympiad
29Cherepkov Alexander V (RUS)2395Tolush Alexander K (RUS)0-138 ≣B33Ch URS (1/2 final)
30Barda Olaf (NOR)Boleslavsky Isaac (RUS)25600-134 ≣B33It
31Szabo StefanSzabo Laszlo (HUN)19031-040 ≣B20It
32Tal Mikhail N (LAT)2520Pigott John C (ENG)23840-119 ≣B33Tournament
33Rivise IPomar0-140 ≣B53Blindfold
34Linskens RogelioCorral Hector0-140 ≣B33It
35Nilsson Zandor (SWE)2300Geller Efim P (RUS)24550-123 ≣B33Match \
36Bely Miklos N (HUN)Padevsky Nikola (BUL)23551-023 ≣B33It
37SherbakovTaimanov Mark E (RUS)23860-114 ≣B33Ch URS (1/2 final)
38Ravinsky Grigory (RUS)Geller Efim P (RUS)24551-039 ≣B54Ch URS (1/2 final)
39Karaklajic Nikola (SRB)2303Matulovic Milan (SRB)23941-036 ≣B33Ch Yugoslavia
40MarxFranco Raymundo Eduardo1-040 ≣B33Cup European Club 2 Oct 1955
41Benko Pal C (USA)2408Kettner E1-031 ≣B33Memorial Szikra
42Kitto FNewman RH18151-035 ≣B33It
43Maric Rudolf (YUG)2450Matulovic Milan (SRB)23941-030B33Ch Yugoslavia
44Walther Edgar (SUI)2254Ingerslev Aage (DEN)22301-032 ≣B33Olympiad12 Sep 1956
45Skoeld Kristian (SWE)2340Johannsson Ingi Randver (ISL)24101-018 ≣B33Olympiad15 Sep 1956
46Mallet Roy (CHI)2107Joffe Manne (SWE)1-036 ≣B33Olympiad16 Sep 1956
47Canal Esteban (PER)2270Barcza Gedeon (HUN)24350-125 ≣B33It
48Janosevic Dragoljub (YUG)2330Bradvarevic Aleksander (YUG)1-025 ≣B33Ch Yugoslavia
49Janosevic Dragoljub (YUG)2330Ivkov Borislav (SRB)24160-130 ≣B33Ch Yugoslavia
50Brameyer Hermann (GER)2189Nitsche Werner0-123 ≣B33Ch DDR (juniors) ...24 Aug 1957
51Barendregt Johan TeunisVan Weezel C1-036 ≣B33Ch Netherlands
52Reid JohnKramer Haije J (NED)23300-135 ≣B33Olympiad
53Sherwin James T (USA)2246Benko Pal C (USA)24081-033 ≣B33Ch USA
54Szabo Laszlo (HUN)1903Ivkov Borislav (SRB)24160-133 ≣B33It
55Keller Dieter (SUI)2359Bhend Edwin (SUI)22560-128 ≣B20It
56Shewchyk YaroslavLeonhardt Wolfgang (AUS)20551-038 ≣B33Ch Australia 3 Jan 1959
57Koshnitsky Gregory SimonWotulo Max A (INA)22450-137 ≣B54Ch Australia10 Jan 1959
58Janetschek Karl (AUT)2259Bouwmeester Hans (NED)23430-140 ≣B33Olympiad
59Szabo Julius (ROM)2195Gheorghiu Florin (ROM)23830-133 ≣B54Ch Romania
60Ramirez De ArellanoHumerez1-029 ≣B54Ch Pan-American
61Hecht Hans-Joachim (GER)2379Hinne Jobst0-139 ≣B20Ch BRD
62Eretova Kveta (CZE)2104Smejkal Jan (CZE)25040-130 ≣B23Tournament
63Ujtumen Tudev (MGL)2405Saguier E0-139 ≣B54Olympiad
64Szilagyi Gyorgy (HUN)2370Badestein Hartmut (GER)21211-032 ≣B33Ch Europe (team) ... 9 Aug 1964
65KubiljusKask0-119 ≣B33Cup Baltic (corr.)
66Byrne Robert E (USA)2434Saidy Anthony F (USA)23361-040 ≣B33Ch USA
67Gurgenidze Bukhuti (GEO)2108Dzindzichashvili Roman (USA)25501-021 ≣B33It
68Maric Boris (YUG)1990Bradvarevic Aleksander (YUG)0-127 ≣B33Ch Yugoslavia
69Bojarinov Victor A (RUS)2332Levin Naum L (AUS)24201-024 ≣B54Ch \
70Alves FranciscoMoreira Benedito0-127 ≣B33Ch Brazil
71Pavlov Miron (BUL)2155Minev Nikolay N (USA)23700-130 ≣B54Ch Bulgaria26 Feb 1966
72Streit Howard (CAN)1953Brodie Hugh (CAN)19581-038 ≣B32Match
73Albano Marco (ITA)2226Trincardi Tullio (ITA)22350-126 ≣B33It
74Troianescu Octav (ROM)2330Shamkovich Leonid (USA)23420-131 ≣B33It
75Aghili HoutanPonelis Albert0-125 ≣B33Ch World (students)
76Magrini Riccardo (ITA)2176Scafarelli Francesco (ITA)22690-118 ≣B33?
77De La Cruz Guzman Agustin (ESP)1911Moriarty TJ22001-040 ≣B54Olympiad
78De La Cruz Guzman Agustin (ESP)1911Trikaliotis Georgios (GRE)22471-040 ≣B33Olympiad
79Joensen2200Byrne Robert E (USA)25600-125 ≣B33Olympiad
80Hannula PauliPopov B1-039 ≣B33?
81Karklins Andrew (USA)2400Saidy Anthony F (USA)24300-136 ≣B54Ch USA
82Bartnik RobertBruere Mark1-022 ≣B33Ch Australia
83Engholm BKornath Heinrich (GER)19011-018 ≣B33Europe Tournament...
84Pernici Barbara (ITA)2105Gramignani Rita (ITA)20250-122 ≣B33?
85Ricetto Alvaro (URU)2230Sbia Bachir (MAR)19181-032 ≣B54Olympiad
86Ruefenacht Matthias (SUI)2370Loken Knut-Ove (NOR)23351-037 ≣B33It (juniors) (und...
87Altrock Rainer (GER)2051Borik Otto (GER)24190-128 ≣B33It (b)
88Botto DardoMundell Peter (FRA)19390-117 ≣B54Ch Pan-American
89Domsgen Christina (GER)2100Camin Gesine19451-037 ≣B33It (w)
90Fernandez Fernandez A (ESP)2305Rodriguez Orestes (ESP)24351-022 ≣B54It
91Valent IngHardicsay Peter (HUN)22660-121 ≣B33Tournament
92Worch Marion2075Camin Gesine19451-031 ≣B33Ch DDR (w)
93Savon Vladimir A (UKR)2443Csom Istvan (HUN)24901-031 ≣B54?
94Pinto Paiva Jose (BRA)2265Chemin Vitorio (BRA)21911-031 ≣B33Ch Brazil
95Carames Luis (ARG)2040Anelli Antonio (ARG)21450-140 ≣B33It (open) \
96Rivera (PUR)Franco Ocampos Zenon (PAR)25010-137 ≣B33?
97Vaca Pereira JaimeMasculo Jose (BRA)23100-132 ≣B54Ch Pan-American (...
98Mukhin Evgeny B (UZB)2294Ivanov Igor V (CAN)24240-128 ≣B33Ch Uzbekistan
99Eolian Levon S (ARM)2440Kupreichik Viktor D (BLR)25300-126 ≣B33It
100Eolian Levon S (ARM)2440Mnatsakanian Eduard A (ARM)22000-120 ≣B30It