You are viewing a shared microbase, sign up now for a free account to make your own microbases, and store, copy, analyse and share games.

Catalan, open, 5.Qa4 Notation: 1. d4 Nf6 2. c4 e6 3. g3 d5 4. Bg2 dxc4 5. Qa4+ Nbd7 Guide: http://www.masterchessopen.com/guide-chessmicrobase Back to www.masterchessopen.com All Games are selected from the end position for the opening. Eco Codes can vary due to this.

Show more
#WhiteRatingBlackRatingResultMovesECOTournamentDate
1Flohr Salomon M (CZE)Fairhurst William A (SCO)23001-039 ≣E02
2Becker Albert (AUT)Podhorzer David0-163 ≣E02Memorial Trebitsch
3Petrov Vladimir M (LAT)Alekhine Alexander A (RUS)1-034 ≣E02It
4Flohr Salomon M (CZE)Bezruchko G1-045 ≣E02It
5Petrov Vladimir M (LAT)Makogonov Vladimir (AZE)1-033 ≣E02Ch URS
6Keres Paul (EST)2580Bondarevsky Igor Z (RUS)1-041 ≣E02Ch URS (match-tou...
7Euwe Max (NED)Kramer1-046 ≣E02Match
8Keller Rudolf (SUI)2242Dobias Josef (CZE)1-038 ≣D30It
9Keller Rudolf (SUI)2242Florian Jaromir (CZE)0-192 ≣E02It
10Junge Klaus (CHI)Keres Paul (EST)25800-132 ≣E02It
11Petrovs Vladimirs (LAT)Sokolsky Alexey (BLR)1-048 ≣E02Tournament
12Opocensky Karel (CZE)Pachman Ludek (GER)22780-128 ≣E02It
13Zita Frantisek (CZE)Foltys Z1-078 ≣E02It
14Marques Oliveira OswaldoDe Souza Mendes Joao (BRA)0-142 ≣E02Ch Brazil (1/2 fi...
15Simagin Vladimir P (RUS)Kotov Alexander A (RUS)25001-062 ≣E02Ch Moscow
16Pruun RudKeres Paul (EST)25800-125 ≣E02Ch Estonia (open)
17Kudrin VEstrin Yakov (RUS)1-042 ≣A15Tournament (train...
18Smyslov Vassily (RUS)2494O'kelly De Galway Alberic (BEL)24601-041 ≣E02It
19Smyslov Vassily (RUS)2494Kan Ilya A (RUS)1-040 ≣E02Ch URS
20Zhukhovitsky Samuel (RUS)2346Vasiliev (RUS)0-133 ≣A15Ch URS (1/2 final)
21Karastoichev Emil (BUL)Naidenov Nikolai1-029 ≣E02Ch Bulgaria 7 Sep 1947
22Bozic AleksandarGligoric Svetozar (SRB)24470-156 ≣E02Ch Yugoslavia
23Kostakiev Dimitar (BUL)2235Ivanov Pavel (RUS)20020-134 ≣E02Ch Bulgaria30 Sep 1948
24Korchnoi Viktor (SUI)2556Levin M1-031 ≣E02Ch URS (qual)
25Ravinsky Grigory (RUS)Bonch-Osmolovsky Mikhail (RUS)0-146 ≣E02Ch Moscow
26Ravinsky Grigory (RUS)Estrin Yakov B (RUS)24500-139 ≣E02Ch Moscow
27Dunkelblum Arthur (BEL)2250Euwe Max (NED)0-132 ≣E02Match \
28Fuster Geza (CAN)2280Barcza Gedeon (HUN)24350-134 ≣E02Ch Hungary
29Flohr Salomon M (CZE)Bannik Anatoly (GER)21750-138 ≣E02Ch URS (1/2 final)
30Shamkovich Leonid (USA)2342Zhukhovitsky Samuel (RUS)23461-037 ≣E02Ch URS (1/2 final)
31Pfeiffer Gerhard (GER)Keller Edith1-033 ≣E02It
32Smyslov Vassily (RUS)2494Suetin Alexei S (RUS)23271-046 ≣E02Ch URS (1/2 final)
33Smyslov Vassily (RUS)2494Byvshev Vasily Mikhailovich (RUS)1-047 ≣E02Memorial M.Chigorin
34Ridout HowardHayes1-067 ≣E02It
35Udovcic Mijo (YUG)2460Gligoric Svetozar (SRB)24470-143 ≣E02Ch Yugoslavia
36Keres Paul (EST)2580Platz Hans1-025 ≣E02Memorial G.Maroczy
37Foguelman Alberto (ARG)2310Corte Cesar Juan (ARG)0-154 ≣E02Tournament
38Szabados Eugenio (ITA)Porreca Giorgio (ITA)0-144 ≣E02Ch Italy
39Smyslov Vassily (RUS)2494Evans Larry M (USA)24701-065 ≣E02Olympiad
40Eliskases Erich G (AUT)2430Golombek Harry (ENG)23201-035 ≣E02Izt
41Porreca Giorgio (ITA)Koch Berthold (GDR)1-047 ≣E02Olympiad16 Aug 1952
42Porreca Giorgio (ITA)Beni Alfred (AUT)22101-039 ≣E02It
43Szabo Laszlo (HUN)1903Geller Efim P (RUS)24550-159 ≣A15Tournament (candi...
44Van LennepGruenfeld Ernst F (AUT)0-156 ≣E02Cup Mitropa
45Krogius Nikolai V (RUS)2485Gusev Nikolay Nikolaevich0-175 ≣E02Tournament
46Donner Jan-Hein (NED)2430Lokvenc Josef (AUT)1-027 ≣A15Zt
47Golovko Nikolay (RUS)Mukhitdinov Mamadzhan1-054 ≣E02Ch URS (team)
48Lauberte MildaVoitsikh Nina0-124 ≣E02Ch URS (team)
49Porreca Giorgio (ITA)Anderson Frank R (CAN)0-155 ≣E02Olympiad15 Sep 1954
50Donner Jan-Hein (NED)2430Martin Pedro (ARG)20211-029 ≣E02Ch Club Argentino
51Toran Albero Roman (ESP)2445Martin Pedro (ARG)20211-027 ≣A15Ch Club Argentino
52Korchnoi Viktor (SUI)2556Vistinietzki Itzhak (ISR)22651-057 ≣E02Ch URS (team)
53Golz Werner (GER)2410Fuchs Reinhard (GER)23890-152 ≣E02Ch DDR
54Jaeger WalterDarga Klaus (GER)24530-170 ≣A15Ch BRD
55Bertok Mario (CRO)2282Fuchs Reinhard (GER)23891-041 ≣E02It
56Dimitrov IliaPadevsky Nikola (BUL)23550-142 ≣E02Ch Bulgaria
57Korchnoi Viktor (SUI)2556Olafsson Fridrik (ISL)24341-043 ≣E02It
58Boutteville Cesar (FRA)2078Padevsky Nikola (BUL)23550-137 ≣A15Olympiad
59Fuchs Reinhard (GER)2389Wade Robert G (ENG)21481-053 ≣E02Olympiad
60Minev Nikolay N (USA)2370O'kelly De Galway Alberic (BEL)24600-124 ≣E02Memorial Em.Lasker
61Gerber Vladimir (UKR)2146Zurakhov Vladlen Y (RUS)24150-135 ≣E02Ch Kiev
62Zagorovsky Vladimir P (RUS)Choki1-049 ≣E02Match \
63Larsen Bent (DEN)2415Padevsky Nikola (BUL)23551-047 ≣A00It
64Kristiansson OThorsteins Karl (ISL)24690-149 ≣E02It
65Najdorf Miguel (POL)2540Rubinetti Jorge (ARG)24100-127 ≣E02It
66Kuligowski Adam (POL)2430Schneider Lars-Ake (SWE)23641-030 ≣E02Ch World (juniors)
67Koch Berthold (GDR)Goebel Wolfgang (GER)21300-145 ≣E02Ch BRD (corr.)
68Zaichik Gennadi (USA)2457Ivanov Alexander V (RUS)20331-052 ≣E02Ch URS (qual)
69Bukhman Eduard (RUS)2370Fedorov Vladislav (RUS)22601-043 ≣E02Ch Leningrad
70Marszalek Rafal (POL)2200Panchenko Alexander N (RUS)22940-132 ≣E02It
71Smyslov Vassily (RUS)2575Qi Jingxuan (CHN)24051-073 ≣E02Olympiad
72Van Herck Paul (BEL)1951Schneider Lars-Ake (SWE)24300-136 ≣E02Olympiad
73Krantz Kjell (SWE)2305Gisbrecht Ewgeni (GER)24150-164 ≣E02Ch Europe (team) ...
74Stach RSnyder Robert M0-125 ≣E02World Tournament ...
75Rasmussen Karsten (DEN)2424Lombard Andre (SUI)24000-123 ≣E02Cup Mitropa
76Grahn Lars (SWE)2082Schneider Lars-Ake (SWE)24300-126 ≣E02Cup Rilton
77Quinteros Miguel A (ARG)2545Andersson Ulf (SWE)25600-148 ≣E02It (cat.11)
78Chernin Alexander (HUN)2614Malaniuk Vladimir P (UKR)24960-133 ≣A13Ch URS (1/2 final)
79Rantanen VeikkoKolu Antti0-127 ≣A15?
80KoganKudrin Sergey (USA)24651-071 ≣E02Ch USA
81Nitsche BWolff Carlos (BRA)19861-038 ≣A15corr.
82Agzamov Georgy T (RUS)2530Sturua Zurab (GEO)24400-155 ≣E02Ch URS (1/2 final)
83Santolini Luigi (ITA)2197Passerotti Pierluigi (ITA)22520-137 ≣E02Ch Italy
84Akopov Roman (ARM)2256Zamruk Aleksandar (RUS)23351-025 ≣E02Ch URS (corr.)
85Akopov Roman (ARM)2256Zelinsky Yuri (ISR)21501-038 ≣E02Ch URS (corr.)
86Nogueiras Jesus (CUB)2510Unzicker Wolfgang (GER)24701-039 ≣E02It (cat.9)
87Alburt Lev O (USA)2455Speelman Jonathan S (ENG)25000-166 ≣A40It
88Razuvaev Yuri S (RUS)2510Sokolov Andrei (FRA)25051-035 ≣E02?
89Razuvaev Yuri S (RUS)2510Sokolov Andrei (FRA)25051-035 ≣E02Cup URS
90Barboza NRiccetto A0-131 ≣E02Ch Uruguay
91Kaidanov Gregory S (USA)2390Shneider Aleksandr (UKR)24600-165 ≣E02Ch URS (young mas...
92Carleson Caspar (SWE)2345Schneider Lars-Ake (SWE)24251-022 ≣E02?
93Agzamov Georgy T (RUS)2560Novikov Igor A (USA)24651-041 ≣E02?
94Akopov Roman (ARM)2256Korolev A V1-043 ≣D30Ch URS (corr.)
95Carleson Caspar (SWE)2345Einarsson Arnthor (ISL)22381-037 ≣E02Ch Sweden (team) ...
96Goldin Alexander (USA)2390Oll Lembit (EST)24300-126 ≣E02Memorial G.Agzamov
97Ruben PascualRoods Scott A (USA)21441-029 ≣D00Ch Asturias (team)
98Hansen Curt (DEN)2550Agdestein Simen (NOR)25650-134 ≣A40Ch World (juniors...
99Alburt Lev O (USA)2575Ribli Zoltan (HUN)25950-140 ≣E02Izt
100Bowyer KJHabershon PF21101-036 ≣E02Ch Great Britain ...