You are viewing a shared microbase, sign up now for a free account to make your own microbases, and store, copy, analyse and share games.

QGD; Semi-Tarrasch 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Nc3 Nf6 4. Nf3 c5 5. cxd5 Nxd5 6. e3 Guide: http://www.masterchessopen.com/guide-chessmicrobase Back to www.masterchessopen.com All Games are selected from the end position for the opening. Eco Codes can vary due to this.

Show more
#WhiteRatingBlackRatingResultMovesECOTournamentDate
1Chajes Oscar (GER)Stapfer John Homer1-033 ≣D02It \
2Grau Roberto (ARG)Maroczy Geza (HUN)0-131 ≣A05Olympiad
3Bogoljubow Efim D (UKR)Stoltz Gosta (SWE)1-027 ≣A09It
4Glass EduardSchwinner Walter0-131 ≣E00Memorial Trebitsch30 Nov 1933
5Chekhover Vitaly A (RUS)Levenfish Grigori Y (RUS)1-023 ≣E00Ch URS
6Najdorf Miguel (POL)2445Barcza Gedeon (HUN)24351-043 ≣D30It
7Rjumin N (RUS)Levenfish Grigori Y (RUS)1-035 ≣D02It
8Kan Ilya A (RUS)Levenfish Grigori Y (RUS)1-051 ≣D41Ch URS
9Levenfish Grigori Y (RUS)Ilyin-Zhenevsky Alexander F (RUS)1-032 ≣D41Ch URS
10Botvinnik Mikhail M (RUS)2630Alekhine Alexander A (RUS)1-051 ≣A06It \
11Tylor Theodore (ENG)Euwe Max (NED)0-145 ≣E10It
12Chekhover Vitaly A (RUS)Bondarevsky Igor Z (RUS)1-060 ≣A16Ch URS (1/2 final)
13Romanovsky Peter A (RUS)Ilyin-Zhenevsky Alexander F (RUS)1-019 ≣E10Ch URS (1/2 final)
14Gibaud AmedeeKahn Victor1-021 ≣E10Ch France
15Gershman JosePalau Luis A (ARG)1-034D02It \
16Friedemann Gunnar (EST)Bergkvist Nils1-053 ≣A46Olympiad
17Luckis Marcos2270Winz Victor1-066 ≣A15Olympiad
18Seidman HerbertFine Reuben (USA)0-137 ≣A16Ch USA
19Morris HarryHanauer Milton Loeb0-150 ≣E10It
20Morris HarryLeary J0-125 ≣E10It
21Schmidt Paul F (EST)Keller Hans0-133 ≣E10Ch Germany
22Luckis Marcos2270Roux Cabral Luis1-038 ≣D02?
23Opocensky Karel (CZE)Foltys Jan (CZE)1-074 ≣E00Match
24Buchholz WernerLoose Walter0-116 ≣D41Ch Germany
25Botvinnik Mikhail M (RUS)2630Ravinsky Grigory (RUS)1-0126 ≣A05Ch URS
26Kotov Alexander A (RUS)2500Veresov Gavriil (BLR)1-028 ≣E00Ch URS
27Najdorf Miguel (POL)2445Salas Romo Julio (CHI)1-052 ≣A15It
28Botvinnik Mikhail M (RUS)2630Szabo Laszlo (HUN)19031-031 ≣D02It
29Kotov Alexander A (RUS)2500Steiner Hermann (USA)0-172 ≣D41It
30Liublihsky Viktor AKamyshov Mikhail P1-034 ≣D30Match
31Ekstrom Folke (SWE)2400Szabo Laszlo (HUN)19031-059 ≣E10It
32Petrosian Tigran V (ARM)2580Khavsky Sergey V (RUS)23141-053 ≣A46Ch URS (juniors) ...
33Botvinnik Mikhail M (RUS)2630Ragozin Viacheslav V (RUS)1-039 ≣D02?
34Zagorjansky Evgeny (RUS)Kan Ilya A (RUS)1-029 ≣E10Ch Moscow
35Nuernberg FriedrichGreis Heinz1-036 ≣E10Ch BRD
36Freitas MarcioO'kelly De Galway Alberic (BEL)24600-151 ≣E10It
37Kotov Alexander A (RUS)2500Averbakh Yuri L (RUS)24451-047 ≣A17Ch URS
38Kotov Alexander A (RUS)2500Levenfish Grigori Y (RUS)1-036 ≣A05Ch URS
39Najdorf Miguel (POL)2445Castaldi Vincenzo (ITA)1-060 ≣E00It
40Furman Semen (RUS)2550Ljublinsky Victor (RUS)1-034 ≣A05Ch URS
41Pachman Ludek (GER)2278Wallis Philip1-053 ≣A40Ch Great Britain
42Szily Jozsef (HUN)2390Rohacek Vladimir (SVK)1-067 ≣A05It \
43Ujtelsky Maximilian (CZE)2295Rohacek Vladimir (SVK)0-149 ≣A05It \
44Camara RonaldDe Souza Mendes Joao (BRA)1-039 ≣D02Ch Brazil
45German Eugenio (BRA)2315Dantas Nelson1-057 ≣A05Ch Brazil
46Wood GabrielWatzl Leopold0-133 ≣D41Ch World (corr.)
47Bolbochan Julio (ARG)2440Souza Mendes Joao1-033 ≣E10Zt
48Geller Efim P (RUS)2455Simagin Vladimir P (RUS)1-032 ≣D41Ch URS
49Mueller Klaus-Uwe (GER)2320Zirngibl Albert0-127 ≣E00Ch DDR
50Kluger Gyula (HUN)2250Lengyel Levente (HUN)22931-021 ≣A46Ch Hungary
51Horowitz Israel A (USA)Soto Larrea Manuel1-042 ≣E10It
52Stahlberg Gideon (SWE)Szabo Laszlo (HUN)19031-027 ≣A05Olympiad
53Bolbochan Jacobo (ARG)Garcia Vera Romeo1-024 ≣E10It
54Wexler FranciscoBudowski Gerardo (VEN)1-034 ≣A46It
55Moisieev Oleg L (RUS)2385Lipnitsky Isaak (UKR)1-030 ≣E00Ch URS
56Heikkila Heikki (FIN)2220Scafarelli Francesco (ITA)22691-027 ≣E00Ch World (juniors)
57Bobekov R (BUL)Scafarelli Francesco (ITA)22691-039 ≣A16Olympiad
58Horberg Bengt-EricOren Menachem0-165 ≣A46Olympiad
59Scafarelli Francesco (ITA)2269Bergraser Volf (FRA)1-051 ≣A06Olympiad
60Szabo Laszlo (HUN)1903Unzicker Wolfgang (GER)24331-038 ≣E10Olympiad
61Barcza Gedeon (HUN)2435Szapiel Henryk1-042 ≣D41Tournament (team)
62Furman Semen (RUS)2550Nezhmetdinov Rashit (RUS)24501-038 ≣D35Ch URS
63Najdorf Miguel (POL)2445Salomon Miguel (USA)22301-040 ≣D41It
64Averbakh Yuri L (RUS)2445Byrne Donald (USA)24700-156 ≣D41Match \
65Stahlberg Gideon (SWE)Sliwa Bogdan (POL)22351-040 ≣A17Zt
66Horberg Bengt-EricAverbakh Yuri L (RUS)24450-126 ≣E10Match \
67Filip Miroslav (CZE)2465Sliwa Bogdan (POL)22351-041 ≣A15Izt
68Taimanov Mark E (RUS)2386Stoliar Efim Samoilovich (RUS)23351-058 ≣D32Ch URS (1/2 final)
69Szabados Eugenio (ITA)Lasker Edward (GER)0-140 ≣A46?
70Uhlmann Wolfgang (GER)2379Zirngibl Albert1-028 ≣E00Ch DDR16 Aug 1955
71Veresov Gavriil N (RUS)Dzieciolowski Adam1-022D41Match \
72Najdorf Miguel (POL)2445Sliwa Bogdan (POL)22351-027 ≣A17Memorial A.Alekhine
73Bolbochan Julio (ARG)2440Pachman Ludek (CZE)22781-023 ≣E10Olympiad21 Sep 1956
74Ujtelsky Maximilian (CZE)2295Muehlberg Lothar1-039 ≣A15Match \
75Darga Klaus (GER)2453O'kelly De Galway Alberic (BEL)24601-025 ≣A17It
76Najdorf Miguel (POL)2445Engels Ludwig (GER)1-028 ≣D41Zt
77Neikirkh Oleg N (BUL)2370Sliwa Bogdan (POL)22351-032 ≣A17Zt
78Pachman Ludek (GER)2278Neikirkh Oleg N (BUL)23701-026 ≣A17Izt
79Sanguinetti Raul (ARG)2485Averbakh Yuri L (RUS)24450-129 ≣A17Izt
80Schlieder RolfIglitzkij AM0-123 ≣A16corr.
81Fuchs Reinhard (GER)2389Zirngibl Albert1-043 ≣E00It13 Jun 1958
82Portisch Lajos (HUN)2523Florian Tibor (HUN)1-034 ≣A17Memorial Asztalos
83Matulovic Milan (SRB)2394Janosevic Dragoljub (YUG)23301-049 ≣A17Ch Yugoslavia
84Najdorf Miguel (POL)2445Souza Mendes Joao1-031 ≣E00?
85Bobotsov Milko G (BUL)2405Martinov Georgi1-052 ≣D41Ch Bulgaria
86Padevsky Nikola (BUL)2355Hadjipetrov Alexander (BUL)22901-030 ≣D41Ch Bulgaria
87Szabo Laszlo (HUN)1903Portisch Lajos (HUN)25231-036 ≣A17It (open)
88Stahlberg Gideon (SWE)Orbaan Constant1-038 ≣A40Memorial A.Nimzow...
89Smyslov Vassily (RUS)2494Bisguier Arthur B (USA)22371-041 ≣E10Olympiad
90Chekhover Vitaly (RUS)Shekhtman Eduard (RUS)1-020 ≣A30Tournament (Cand....
91Matulovic Milan (SRB)2394Kozomara Vlado (YUG)23701-036 ≣A17Ch Yugoslavia
92Pachman Ludek (GER)2278Giustolisi Alberto (ITA)22701-041 ≣A17Izt
93Opocensky Karel (CZE)Kozma Julius (CSR)23801-041 ≣D30Ch Czechoslovakia
94Milev Zdravko (BUL)2230Krogius Nikolai V (RUS)24850-144 ≣E10It
95Gipslis Aivars (LAT)2429Vistaneckis Isakas1-029 ≣A13Ch URS (1/2 final)
96Buslaev Aleksander (GEO)2200Kalantar A1-032 ≣E00Ch URS (1/2 final)
97Olafsson Fridrik (ISL)2434Gruenfeld Ernst F (AUT)1-047 ≣A17It \
98Vaitonis Paul (LTH)Danilov George1-039 ≣A17Ch Canada
99Korchnoi Viktor (SUI)2556Bisguier Arthur B (USA)22371-046 ≣A17Memorial G.Maroczy
100Vodep Otto (AUT)2144Prameshuber Alexander (AUT)0-142 ≣E10It