You are viewing a shared microbase, sign up now for a free account to make your own microbases, and store, copy, analyse and share games.

Nimzo-Indian, 4.e3, Gligoric System, Bronstein Variation 1. d4 Nf6 2. c4 e6 3. Nc3 Bb4 4. e3 0-0 5. Nf3 d5 6. Bd3 c5 7. 0-0 dxc4 8. Bxc4 Nbd7 Guide: http://www.masterchessopen.com/guide-chessmicrobase Back to www.masterchessopen.com All Games are selected from the end position for the opening. Eco Codes can vary due to this.

Show more
#WhiteRatingBlackRatingResultMovesECOTournamentDate
1Udovcic Mijo (YUG)2460Karaklajic Nikola (SRB)23031-044 ≣E47
2Dittmann SieghardFuchs Reinhard (GER)23890-125E41Ch DDR
3Gligoric Svetozar (SRB)2447Unzicker Wolfgang (GER)24331-041 ≣E47Memorial A.Alekhine
4Mikenas Vladas I (EST)2405Khasin Abram (RUS)23900-142 ≣E41Ch URS (1/2 final)
5Middleton Ian (SCO)Karaklajic Nikola (YUG)23030-129 ≣A46Olympiad (sf) 2 Sep 1956
6Taimanov Mark Ye. (URS)2387Weichselbaumer Ernst (Saar)1-041 ≣A17Olympiad (sf) 3 Sep 1956
7Niemelae Aarne Ilmari (FIN)Ljungquist Nils Lennart (SWE)22500-140 ≣E41Olympiad11 Sep 1956
8Bronstein David I (URS)2432Jezek Jaroslav (CZE)22351-019 ≣E41Olympiad17 Sep 1956
9Ivkov Borislav (YUG)2411Benkoe Pal Charles (HUN)24080-131 ≣E46Olympiad24 Sep 1956
10Panno Oscar (ARG)2438Martinez A21-034 ≣E41Tournament
11Cherepkov Alexander V (RUS)2395Zilber Israel (USA)24001-036 ≣E41Ch URS (1/2 final)
12Casas Fernando (ARG)2245Eliskases Erich G (AUT)24300-127 ≣E47It
13Najdorf Miguel (POL)2445Kotov Alexander A (RUS)25001-028 ≣E10It
14Panno Oscar (ARG)2438Albert Horacio (ARG)21211-039 ≣A13It
15Luik Helmuth (EST)2209Boleslavsky Isaac (RUS)25600-133 ≣A17Ch URS (1/4 final)
16Suetin Alexei S (RUS)2327Luik Helmuth (EST)22091-047 ≣A17Ch URS (1/4 final)
17Uusi Gunnar (EST)2410Roizman Abram Y (BLR)23151-032 ≣A15Ch URS (1/4 final)
18Furman Semen (RUS)2550Stoliar Efim Samoilovich (RUS)23351-041 ≣E40Ch URS
19Turner Abe2200Bisguier Arthur B (USA)22371-046 ≣E41Ch USA
20Reshevsky Samuel H (USA)2430Bisguier Arthur B (USA)22371-034E41Match
21Gligoric Svetozar (SRB)2447Karaklajic Nikola (SRB)23031-049 ≣E47Ch Yugoslavia
22Gerenski Hristo (BUL)2189Nejkirch Oleg0-140 ≣E47Ch Bulgaria
23Boleslavsky Isaac (RUS)2560Zurakhov Vladlen Y (RUS)24151-049 ≣E41Ch Kiev
24Boleslavsky Isaac (RUS)2560Zurakhov Vladlen Y (RUS)24151-050 ≣E41Match \
25Johannsson Ingi R (ISL)2410Sliwa Bogdan (POL)22351-034 ≣A17Olympiad
26Prokhorovich Taras EKliavinsh Y (LAT)1-041 ≣E47Tournament
27Dimc DragutinKaraklajic Nikola (SRB)23030-147 ≣E46Ch Yugoslavia
28Bobotsov Milko G (BUL)2405Milev Zdravko (BUL)22301-032 ≣A17Ch Bulgaria
29Osnos Viatcheslav (RUS)2384Grushevsky Aleksander (UZB)1-041 ≣D30Ch URS (1/2 final)
30Uhlmann Wolfgang (GER)2379Handel Horst (GER)21061-026 ≣E41Ch DDR
31Uhlmann Wolfgang (GER)2379Beni Alfred (AUT)22101-030 ≣E46Memorial Asztalos
32Attard Wilfred (MLT)2225Karaklajic Nikola (SRB)23030-150 ≣E47Memorial Stevenson
33Cafferty Bernard (ENG)2127Karaklajic Nikola (SRB)23030-150 ≣A46Memorial Stevenson
34Stupica Janez (SLO)2262Trifunovic Petar (YUG)0-141 ≣A17Ch Yugoslavia
35Uusi Gunnar (EST)2410Gipslis Aivars (LAT)24290-136 ≣E41Olympiad URS
36Taimanov Mark E (RUS)2386Eliskases Erich G (AUT)24301-041 ≣E47It
37Donner Jan-Hein (NED)2430Portisch Lajos (HUN)25230-129 ≣E46Olympiad
38Reinhardt Enrique HeinrichBolbochan Julio (ARG)24400-142 ≣E41Zt
39Boleslavsky Isaak (BLR)Rubenchik Rodion (USA)22931-041 ≣E47Ch Belarus
40Petrosian Tigran V (ARM)2580Parma Bruno (SLO)24801-033 ≣E11It
41Nagy Bela (HUN)2041Parma Bruno (SLO)24800-140 ≣E47Ch World (juniors)
42Korchnoi Viktor (SUI)2556Polugaevsky Lev A (RUS)25851-041 ≣E47Ch URS
43Polugaevsky Lev A (RUS)2585Petrosian Tigran V (ARM)25800-147 ≣E47Ch URS
44Lapienis Donatas (LTU)2282Kholmov Ratmir D (RUS)24320-128 ≣E41Ch URS (1/2 final)
45Lapienis Donatas (LTU)2282Ludolph Jaan (EST)22451-041 ≣E41Ch Baltic Republics
46Marovic Drazen (CRO)2445Karaklajic Nikola (SRB)23031-033 ≣E41Ch Yugoslavia
47Donner Jan-Hein (NED)2430Darga Klaus (GER)24530-138 ≣E41Olympiad
48Ljavdansky Vladimir (RUS)2299Estrin Yakov B (RUS)24501-026 ≣A15It
49Cobo Arteaga Eldis (CUB)2345Darga Klaus (GER)24530-138 ≣E41Memorial J.Capabl...
50Lazarev Efim M (UKR)2428Ivanenko Bogdan1-038 ≣E41Ch Ukraine
51Gligoric Svetozar (SRB)2447Keres Paul (EST)25800-135 ≣E47It
52Antoshin Vladimir S (RUS)2250Keres Paul (EST)25801-043 ≣E47It \
53Smejkal Jan (CZE)2504Hybl Jaroslav (CZE)21721-039E46Ch Czechoslovakia
54Larsen Bent (DEN)2415Matanovic Aleksandar (SRB)24901-049 ≣E41It
55Van Den Berg Carel B (NED)2410Keres Paul (EST)25800-149 ≣E40It \
56Taimanov Mark E (RUS)2386Matanovic Aleksandar (SRB)24901-047 ≣E41Match \
57O'kelly De Galway Alberic (BEL)2460Lengyel Levente (HUN)22931-023 ≣E46It
58Olafsson Fridrik (ISL)2434Thorbergsson Freysteinn (ISL)23401-029 ≣E21It
59Addison Wiliam G (USA)2490Vinje-Gulbrandsen Arne (NOR)23351-041 ≣E46Olympiad
60Eichhorn Ernst (SUI)Kurajica Bojan (CRO)25240-147 ≣E47It (young masters)
61Kolarov Atanas S (BUL)2415Chipev T (BUL)1-045 ≣E41Ch Bulgaria23 Mar 1964
62Donner Jan-Hein (NED)2430Karaklajic Nikola (SRB)23031-046 ≣A13It (a)
63Farago Ivan (HUN)2488Bleiman Yaacov (ISR)24051-037 ≣E47Ch World (juniors...
64Parr Frank (ENG)2099Karaklajic Nikola (SRB)23030-145 ≣E21Tournament
65Portisch Ferenc (HUN)2342Varnusz Egon (HUN)23450-130 ≣E47Ch Hungary
66Panno Oscar (ARG)2438Bolbochan Julio (ARG)24401-026 ≣E41Ch Club Argentino
67Hybl Jaroslav (CZE)2172Estrin Yakov B (RUS)24501-042 ≣E41Ch World (corr.)
68Smyslov Vassily (RUS)2494O'kelly De Galway Alberic (BEL)24601-034 ≣E41Memorial J.Capabl...
69Gligoric Svetozar (SRB)2447Matanovic Aleksandar (SRB)24901-031 ≣E41Ch Yugoslavia
70Portisch Lajos (HUN)2523Matanovic Aleksandar (SRB)24901-028 ≣E41It
71Herzog FranzKoester Hans Dieter0-149 ≣E47It (open)14 May 1965
72Mandel WalterRellstab Ludwig Sr (GER)22650-149 ≣E41It (open)19 May 1965
73Huuskonen V (FIN)Laakso Armas1-035 ≣E47?
74Donner Jan-Hein (NED)2430Mazzoni Guy (FRA)21911-030 ≣E41Zt
75Petrosian Tigran V (ARM)2580Simagin Vladimir P (RUS)1-037 ≣E41Memorial A.Alekhine
76Birbrager Isaak (UZB)Steiner (CZE)1-033 ≣E46Ch URS (1/2 final)
77O'kelly De Galway Alberic (BEL)2460Thorsteinsson Bjorn (ISL)22141-028 ≣E21It
78Reshevsky Samuel H (USA)2430Donner Jan-Hein (NED)24301-036 ≣E41It
79Kozma Edit (HUN)2009Kovacs-Pinter Marta (HUN)21521-029 ≣A15?
80Gligoric Svetozar (SRB)2447Pritchett Craig W (SCO)23431-017 ≣E47It
81Savon Vladimir A (UKR)2443Jansa Vlastimil (CZE)24781-022 ≣E47Memorial J.Capabl...
82Petersen Finn (DEN)2275Johansson Gunnar (SWE)22320-138 ≣E47Zt
83Borisenko Georgy K (UZB)2354Bagirov Vladimir (LAT)24820-142 ≣E21Ch URS (swiss)
84Saigin VladimirKhasin Abram (RUS)23900-126 ≣E41Ch \
85Korchnoi Viktor (SUI)2556Shamkovich Leonid (USA)23421-042 ≣E21It
86Pachman Ludek (GER)2278Najdorf Miguel (POL)24450-141 ≣E21It \
87Jansson Borje (SWE)2334Nilsson Nils S (DEN)21451-032 ≣E46?
88Varas Lauro (ARG)2310Najdorf Miguel (POL)24450-142 ≣E41Ch Argentina
89Huuskonen V (FIN)Laxen Olov1-010 ≣E47?
90Portisch Lajos (HUN)2523Panno Oscar (ARG)24381-041 ≣E41Olympiad
91Ageichenko Genadi A (RUS)2343Khasin Abram (RUS)23900-139 ≣A13Ch Moscow
92Zimmermann Stefan (GER)2179Buendgen J1-020 ≣E47corr.
93Fasciglione MTeichgraber G1-041 ≣A40corr.
94Nicolini OsvaldoIncelli Renato1-030 ≣E47corr.
95Borisenko Georgy K (UZB)2354Klovsky Rafail (UKR)23051-041 ≣E21Ch URS (Team) (II...
96Pinchuk Sergey T (UZB)2423Lein Anatoly (USA)22611-041 ≣E46Ch URS (1/2 final)
97Udovcic Mijo (YUG)2460Damjanovic Mato (CRO)23030-146 ≣E41It
98Pomar Salamanca Arturo (ESP)2345Unzicker Wolfgang (GER)24331-033 ≣E47Cup Clare Benedict
99Pollak Georg (GER)2350Nordstrom Felix (SWE)21810-141 ≣E10Ch World (team) (... 4 Aug 1969
100Magrin Antonio (ITA)2030Unzicker Wolfgang (GER)24330-140 ≣E47It